Վարժ.905 Լուծում 240×3=720 240×4=960 960-240=720 720-240=480 Պատ.720, 480 Վարժ.906 Լուծում 1250×4=5000 Պատ.5000 Վարժ.907 Լուծում 2400×3=7200 Պատ.7200
Կարդալ![](https://trdat.gaboyan.am/wp-content/uploads/2020/11/matem.png)
Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիր, Հարավային դպրոց-պարտեզ
Վարժ.905 Լուծում 240×3=720 240×4=960 960-240=720 720-240=480 Պատ.720, 480 Վարժ.906 Լուծում 1250×4=5000 Պատ.5000 Վարժ.907 Լուծում 2400×3=7200 Պատ.7200
ԿարդալՎարժ.887 Լուծում 4+1=5 150:5=30 30×4=120 Պատ.120, 30 Վարժ.888 Լուծում 3+1=4 2800:4=7 Վարժ.889 84:7=12 1500×12=18000 Պատ.18000
ԿարդալՎարժ․869 Լիտր 20 բենզինն արժե 7600 դրամ; Բարորդը որքան պետք է վճարի ավտոմեքենան 35լ բենզին լցնելու համար; Լուծում 20:4=5լ 7600:5=1520 դրամ 7600×2=15200 դրամ 15200-1520=13780 դրամ
ԿարդալՎարժ.847 Արտահայտիր Ա) 1 սմ-ը մետրով 1 դմ-ը մետրով 1 մ-ը կիլոմետրով 1 մմ-ը սանտիմետրով Բ) 1 կգ-ը տոննայով 1 ց-ը տոննայով 1 կգ-ը ցենտներով
ԿարդալՎարժ.805 Ա) Լուծում 2002+2=2004 թական 12+22=1 ամիս 4 օր Պատ.2004թ., Մայիսի 4 Բ) Լուծում 1998-3=1995 20-15=7 Պատ.1995թ., օգոստոսի 7-ին Վարժ.806 Վարժ.808 2. պատ.10
ԿարդալՏրամաբանական խնդիրներ Մի մարդ ապրում է 17-րդ հարկում։ Իր հարկ նա վերելակով կարողանում է բարձրանալ միայն անձրևոտ օրերին, կամ էլ երբ հարևաններից մարդ կա իր
ԿարդալՎարժ.782 Լուծում 210+140=350 կմ/ժ 350:5=70 կմ/ժ 140:70=2 ժ Պատ. 2 ժ Վարժ.763 Լուծում 80×3=240 450-240=210 210:3=70 Պատ.70 Վարժ.784 Լուծում AB-25կմ Պատ.Ab-25կմ
ԿարդալՎարժ․763 Ա) Ավտոմեքենան առաջին 2 ժամում անցավ 80կմ/ժ արագությամբ, իսկ հաջորդ 2 ժամում 20կմ/ժ-ով արագ; Որքա՞ն ճանապարհ անցավ ավտոմեքենան այդ 4 ժամում; Լուծում 80×2=160 կմ
ԿարդալՎարժ․746 Լուծիր խնդիրները հետևալով Անիի օրինակին Ա) Ինքնաթիռը քանի՞ կիլոմետր կթռնի 3 ժամում, եթե նրա թռիչքի արագությունը լինի 800 կմ/ժ է; Լուծում 800×3=2400կմ Պատ․ 2400կմ
ԿարդալՎարժ․730 A Վայրից դեպի 240 կմ հեռավորության վրա գտնվող B վայր շարժվեցին երկու ավտոմեքենա; Շարժվելուց որոշ ժամանակ անց առաջին ավտոմեքենան անցել էր 120 կմ, իսկ
ԿարդալՎարժ.688 Կարդա Անիի մեկնաբանություները և լուծիր խնդիրները Լուծում 4+1+1=6 150:6=25 5×25=125 Պատ. 125 Լուծում 3+1+1=5 200:5=40 40×4=160 Պատ.160, 40 Վարժ.689 Լուծում 5+1=6 480:6=80 80×5=400 Ստուգում
ԿարդալՎարժ. 664 A և B վայրերից իրար ընդառաջ դուրս եկան երկու ավտոմեքենա։ Հանդիպման պահին առաջինը անցել էր 60 կմ, որը 2 անգամ պակաս էր մյուսի
Կարդալ